Jackson Minnesota - Spirit Lake Iowa

john_returns  Click here for more info

Radio Auction Radio Auction

   
News
Weather
Sports Sports Links
Racing
Agriculture
Auction
Daily Schedule
Photo Gallery
About KKOJ
About KRAQ
ADVERTISE WITH US
FCC EEO Policy

in Windom

in Fairmont

in Estherville

Contact us:
info@kkoj.com
507 847-5400
fax: 507-847-5745
KKOJ - KRAQ
Box 29
Jackson MN 56143


1190 KKOJ-AM
HOT Country-HOT Info

105.7 KRAQ-FM
24 Hour Rock
 

CLICK HERE TO RETURN TO HOME PAGE OR HERE TO RETURN TO SPORTS
 

Latest individual wrestling ratings

 

Minnesota Nov. 21, 2014

SAINT LOUIS PARK - The latest Minnesota high school individual wrestling ratings by The Guillotine.

Class 1A

106 pounds
1. Ethan Cota, Kenyon-Wanamingo, 11
2. Andrew Nissen, Blackduck/Cass Lake-Bena, 12
3. Jake Nohre, West Central Area/Ashby/Evansville, 10
4. Austin DeVlaeminck, Minneota, 10
5. Maleek Hussein, Chatfield, 9
6. Phil Skeps, Saint Agnes, 8
7. Kaden Spindler, Border West, 9
8. Jacob Tvinnereim, Jackson County Central, 9
9. Tanner Schermerhorn, Frazee, 9
10. Seth Johnson, Osakis, 9
113 pounds
1. Skylar Hieronimus, Adrian, 11
2. Esteban Teigen, Spectrum, 11
3. Trenton Coyer, Osakis, 12
4. Brock Buysse, Minneota, 12
5. Tanner Pasvogel, Sibley East, 10
6. Tanner Reetz, Frazee, 10
7. Danny Franco, Pelican Rapids, 12
8. Joseph Weaver, Minnewaska Area, 12
9. Rylan Molinaro, Atwater-Cosmos-Grove City, 10
10. Mario Garcia, Saint James Area, 12
120 pounds
1. Cameron Sykora, Border West, 12
2. Joey Majerus, Zumbrota-Mazeppa, 12
3. Michael Suda, Pipestone, 9
4. Ryan Killeen, Spectrum, 10
5. Anthony Kern, Bertha-Hewitt/Verndale, 12
6. Willie Meine, Fertile-Beltrami, 11
7. Dillon Kubiatowicz, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, 12
8. Eric Hauswedell, Minneota, 10
9. Brennan Holien, Atwater-Cosmos-Grove City, 12
10. Jeremiah Harper, New York Mills, 12
126 pounds
1. Austin Anderly, LeSueur-Henderson, 12
2. Jared Goldsmith, Chatfield, 12
3. Brendon Coyer, Osakis, 11
4. Byron Byer, Frazee, 12
5. Tracer Lee, Border West, 11
6. Wyatt Stevens, Windom/Mountain Lake, 12
7. Wyatt Becker, Badger/Greenbush-Middle River, 12
8. Jacy Ball, Saint Charles, 11
9. Brandon LaBorde, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area, 12
10. Michael Petron, Royalton/Upsala, 10
132 pounds
1. Louie Sanders, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area, 12
2. Blane Tschida, Kimball Area, 12
3. Jason Meyer, Sibley East, 2
4. Zach Scott, Holdingford, 12
5. Seth Elwood, Medford, 12
6. Joe Fischenich, Windom/Mountain Lake, 12
7. Grant Jepson, Frazee, 11
8. Jake Mandt, Chatfield, 9
9. Luke Nolden, Spectrum, 11
10. Ryker VanderWoude, Jackson County Central, 9
138 pounds
1. Quinten Berres, Kimball Area, 12
2. Bryce Bruner, Minneota, 11
3. Austin Skillings, Frazee, 12
4. Jared Willaby, Windom/Mountain Lake, 12
5. Cody Weiland, Crookston, 12
6. Austin Brockhoff, Sibley East, 12
7. Ben Baumgartner, Park Rapids Area, 12
8. Ryan Meeker, Chatfield, 12
9. Levi Marsh, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area, 12
10. Kyle Michalek, Blackduck/Cass Lake-Bena, 12
145 pounds
1. Hank Friederichs, Chatfield, 12
2. Alec Engler, Minneota, 12
3. Noah Greenfield, Maple River, 11
4. Nik Borchert, Mille Lacs, 12
5. Tony Lynn, Adrian, 12
6. Andrew Schmidt, Lake City, 12
7. Conner Meyer, Barnesville, 11
8. Damon Schmalzriedt, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area, 11
9. Tommy Tellers, United North Central, 11
10. Alex Erpelding, Staples-Motley, 10
152 pounds
1. Kolton Eischens, Pierz, 11
2. Dietrich Balsbaugh, Trinity School at River Ridge, 11
3. Jerod Novak, Aitkin, 11
4. Derek Herman, United South Central, 11
5. Justin Dravis, Park Rapids Area, 10
6. Ethan Kimber, Bertha-Hewitt/Verndale, 10
7. Brandon Waage, Badger/Greenbush-Middle River, 12
8. Mason Stevenson, Kenyon-Wanamingo, 11
9. Rylee Anderson, Barnesville, 12
10. Ryan Engfer, Osakis, 12
160 pounds
1. Paden Moore, Jackson County Central, 12
2. Ted Androli, Kenyon-Wanamingo, 12
3. Nick Esping, Minneota, 12
4. Dalton Elliot, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area, 12
5. Brett Kapsner, Pierz, 10
6. Mathew Slater, Adrian, 11
7. Luke Edlund, Crookston, 12
8. Royal Crow, West Central Area/Ashby/Evansville, 12
9. Cameron Lundeen, Red Lake County Central, 12
10. Brady Mehr, Kimball Area, 11
170 pounds
1. Zach Carlson, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 12
2. Luke Nordland, Jackson County Central, 12
3. Jesse Slater, Adrian, 12
4. Shane Siewert, Lake City, 12
5. Brad Kroll, Royalton/Upsala, 11
6. Jacob Mages, Paynesville Area, 12
7. Jonah Lang, Frazee, 11
8. Will Smith, Pipestone Area, 12
9. Jake Wentzloff, Sibley East, 11
10. Kyle Schlosser, Prairie Valley, 12
182 pounds
1. Keegan Moore, Jackson County Central, 11
2. Jordan Schroepfer, Wabasso/Red Rock Central, 12
3. Nick Richards, Dover-Eyota, 12
4. Cole Hennen, Minneota, 12
5. Drew Sathrum, Kenyon-Wanamingo, 12
6. Ari Harnitz, lake Crystal-Wellcome Memorial Area, 12
7. Cooper Jedlicka, Blackduck/Cass Lake-Bena, 12
8. Jacob Johnson, Blue Earth Area, 12
9. Tyler Spanswick, Osakis, 12
10. Jake Worms, Mahnomen/Waubun, 12
195 pounds
1. Hunter Fick, West Central Area/Ashby/Evansville, 12
2. Jake Denn, Madelia/Truman/Martin Luther, 12
3. Nathan Brinker, Holdingford, 12
4. Garrett Pemelton, Dilworth-Glyndon-Felton, 12
5. Tristan Palmer, United North Central, 12
6. Manuel Garcia, BOLD, 11
7. Kyle Lang, Royalton/Upsala, 11
8. Seth Tupper, Zumbrota-Mazeppa, 12
9. Trevor Grems, Medford, 12
10. Anthony Wendtlandt, Paynesville Area, 12
220 pounds
1. Dillon Card, Bertha-Hewitt/Verndale, 12
2. Alan Bast, Aitkin, 12
3. Shane Nelson, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area, 12
4. Jacob Bleess, Chatfield, 12
5. Tanner Templin, Blackduck/Cass Lake-Bena, 12
6. Todd Erickson, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, 12
7. Nick Fisher, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis, 12
8. Jared Welch, Wabasso/Red Rock Central, 10
9. Garrett Schamus, Howard Lake-Waverly-Winsted, 12
10. Tyler Oberg, Dilworth-Glyndon-Felton, 11
285 pounds
1. Garrett Malstrom, Frazee, 11
2. Tanner Welsh, Dover-Eyota, 11
3. Martin Granados, Blue Earth Area, 12
4. Nate Elzen, Medford, 12
5. Nick Meixell, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area, 12
6. Logan Nibbe, Prairie Valley, 12
7. Ben Feuerhake, Belgrade-Brooten-Elrosa, 11
8. Trent Esping, Minneota, 9
9. Nathan Horn, Jackson County Central, 12
10. Peter Hagen, Osakis, 11

Class 2A

106 pounds
1. Braydon Ortloff, Detroit Lakes, 9
2. Josh Tarum, Saint Thomas Academy, 12
3. Hser Eh Pwae, Worthington, 11
4. Holden Youngs, Annandale/Maple Lake, 11
5. Wyatt Gillette, Saint Peter, 10
6. Lorenzo Diaz, South Saint Paul, 9
7. Parker Huss, Scott West, 10
8. Cade King, Waseca, 8
9. Matt Peterson, Byron, 10
10. Brock Luthens, Hutchinson, 9
113 pounds
1. Garrett Aldrich, Albert Lea Area, 11
2. Cole Jones, Grand Rapids, 10
3. Keaton Schorr, Kasson-Mantorville, 10
4. Jake Gliva, Simley, 9
5. AJ Bethea, Hibbing, 9
6. Logan Donais, Big Lake, 12
7. Jackson Stauffacher, Scott West, 9
8. Jon Schmid, Orono, 11
9. Thomas Hischer, Mora, 12
10. Ryan Wacker, New Ulm, 10
120 pounds
1. Tucker Sjomeling, Delano, 10
2. Nate Carlson, Annandale/Maple Lake, 10
3. Morgan Fuenffinger, Hibbing, 10
4. Ben Nelson, Perham, 10
5. Chase DeFrang, Plainview-Elgin-Millville, 11
6. Jaxon Sommers, Totino-Grace, 12
7. Clayton Hartle, Fulda/Murray County Central, 11
8. Teddy Pierce, Chisago Lakes Area, 10
9. Toby Semler, Marshall, 10
10. Noah Becker, LPGE-Browerville, 11
126 pounds
1. Paul Fitterer, Cannon Falls, 12
2. Tanner Vassar, Annandale/Maple Lake, 11
3. Anthony Jackson, Simley, 8
4. Miguel Ambriz, LPGE-Browerville, 11
5. Ben Kelvington, Scott West, 11
6. Chase Curtis, Perham, 11
7. Josh Bernier, Thief River Falls, 9
8. Chase Logelin, New Prague, 10
9. Beau Johnsrud, Albert Lea Area, 12
10. Joe Palik, Grand Rapids, 11
132 pounds
1. David Flynn, Scott West, 12
2. Dylan Connell, Chisago Lakes Area, 12
3. Riley Drew, Hutchinson, 12
4. David Brenden, Grand Rapids, 11
5. Jackson Sweeney, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran, 11
6. Stephen Holecek, Thief River Falls, 12
7. Curt Palodichuk, South Saint Paul, 12
8. Bailey Eickhoff, Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United, 11
9. Nicholas Middendorf, LPGE-Browerville, 11
10. Hunter Hauser-Caldwell, Caledonia, 12
138 pounds
1. James Berg, New Prague, 12
2. Ryan Epps, Cannon Falls, 11
3. Logan Axford, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove, 11
4. Will Funk, Sauk Centre-Melrose, 11
5. Greg Kirkvliet, Simley, 8
6. Travis Ostby, MAHACA, 11
7. Trevor Oberg, South Saint Paul, 10
8. Aaron Sistrunk, Chisago Lakes Area, 11
9. Timmy Bialka, Princeton, 10
10. Jack Bourgeois, Monticello, 11
145 pounds
1. Griffin Parriott, New Prague, 11
2. Ryan Kottschade, Plainview-Elgin-Millville, 12
3. Logan Kass, Benilde-Saint Margaretís, 12
4. Nick Mergen, Albany, 12
5. Treyton Austvold, New London-Spicer, 12
6. Devin Nelson, Albert Lea Area, 12
7. McCoy Tekautz, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson, 10
8. Noah Bernier, Thief River Falls, 12
9. Roldofo DeLao, Simley, 12
10. Bradly Johnson, Rockford, 11
152 pounds
1. Brady Berge, Kasson-Mantorville, 10
2. Parker Jackson, Detroit Lakes, 12
3. Devin Fitzpatrick, Mahtomedi, 11
4. Kyle Nordstrom, Simley, 12
5. Dereck Samudio, Albert Lea Area, 12
6. Jackson Schauer, Grand Rapids, 12
7. Kyle Schoenecker, Chisago Lakes Area, 11
8. Sam Baier, Redwood Valley/Cedar Mountain, 11
9. Kirby Winson, Quad County, 11
10. Seoulec Gunvalson, Benilde-Saint Margaretís, 12
160 pounds
1. Carter Nielsen, Foley, 12
2. Ben Boran, WEM/JWP, 12
3. Nathaniel Holecek, Thief River Falls, 12
4. Cody Ferris, Becker, 12
5. Aaron Berge, Kasson-Mantorville, 11
6. Nick Green, Waconia, 12
7. Jared Florell, Totino-Grace, 10
8. Nick Gravdahl, Pequot Lakes/Pine River-Backus, 12
9. Tyler Tober, Mora, 11
10. Mason Rutt, Tri-City United, 10
170 pounds
1. Andrew Fogarty, Scott West, 12
2. Joe Virga, Chisago Lakes Area, 12
3. Jake Pramann, Princeton, 12
4. Andy Bigelow, Kasson-Mantorville, 11
5. Michael Avwunumo, Simley, 12
6. Jack Barsody, Milaca, 12
7. Robert Henderson, Fridley, 11
8. Ryan Thompson, Byron, 11
9. Sam Hoppe, New Ulm, 12
10. Brenton Ring, Plainview-Elgin-Millville, 12
182 pounds
1. Austin May, Zimmerman, 12
2. Alex Goergen, Caledonia, 10
3. Isaac Florell, Totino-Grace, 12
4. Jackson Striggow, Orono, 12
5. Billy Merth, Saint Paul Highland Park, 12
6. Nathan Melhouse, Cannon Falls, 12
7. Tim Christianson, Albert Lea Area, 12
8. Cole Schmitz, Perham, 12
9. Hayden Johnson, Quad County, 11
10. Josh Otten, Milaca, 12
195 pounds
1. Lance Benick, Totino-Grace, 12
2. Wyatt Richardson, GMLOKS, 12
3. Carson Hagen, Worthington, 12
4. Chris Baumann, Simley, 12
5. Jacob Lynch, Rush City/Braham, 12
6. Jordan Tober, Mora, 12
7. William Parks, Perham, 12
8. Austin Weidner, Milaca, 12
9. Shane Curtis, Stewartville, 12
10. James King, Minnehaha/DeLasalle, 12
220 pounds
1. Triston Westerlund, Albert Lea Area, 12
2. Jack Ryan, Simley, 11
3. Jake Filk, Hutchinson, 12
4. Dylan Winegar, Waseca, 11
5. Chase OíConnor, Kasson-Mantorville, 12
6. Kez Flomo, Totino-Grace, 12
7. Kevin Kneisl, Delano, 11
8. Spencer Ogden, Annandale/Maple Lake, 12
9. Jameer Anderson, Benilde-Saint Margaretís, 11
10. Luke Juve, Fosston/Bagley, 12
285 pounds
1. James Huwe, Detroit Lakes, 10
2. Logan Swanson, Mankato East, 11
3. Brent Riddle, Monticello, 12
4. Leandre Bauswell, Columbia Heights, 12
5. Sam Anderson, Totino-Grace, 11
6. Brady Beier, Mora, 12
7. Alex Burns, Tri-City United, 11
8. Casey Vesledahl, Becker, 11
9. Brandon Knisley, New London-Spicer, 12
10. Randy Gehl, Saint Croix Lutheran, 12

Class 3A

106 pounds
1. Victor Gliva, Farmington, 11
2. Samuel Webster, Shakopee, 9
3. Peyton Robb, Owatonna, 9
4. Reuben Cephas, Rosemount, 11
5. Sodan Ka, Eagan, 12
6. Curtis LeMair, Prior Lake, 9
7. Nate Larson, Apple Valley, 9
8. Israel Navarro, Willmar, 9
9. Zachary Ferguson, Saint Paul Central, 12
10. Devon Nelson, Little Falls, 12
113 pounds
1. Rylee Molitor, Sartell-Saint Stephen, 10
2. Kyle Rathman, Apple Valley, 10
3. Tyler Eischens, Anoka, 9
4. Jack Bergeland, Centennial, 12
5. Alex Crowe, Shakopee, 10
6. Zach Smith, Prior Lake, 9
7. Cole Kubesh, Brainerd/Pillager, 10
8. Boyd Mumbuwa, Wayzata, 9
9. Adam McSorley, Hastings, 10
10. Nicholas Carline, Osseo, 10
120 pounds
1. Brent Jones, Shakopee, 10
2. Brian Maas, Bemidji, 12
3. Jake Bergeland, Centennial, 9
4. Garrett Caldon, Elk River, 12
5. Noah Buck, Apple Valley, 10
6. Tanner Day, Mounds View, 11
7. Grant Brendemuhl, Moorhead, 12
8. Matt Muedeking, White Bear Lake Area, 10
9. Andy Schlosser, Brainerd/Pillager, 10
10. Spencer Kopp, Hastings, 11
126 pounds
1. Mitchell McKee, Saint Michael-Albertville, 11
2. Alex Lloyd, Shakopee, 9
3. Wade Sullivan, Lakeville North, 10
4. George Farmah, Eastview, 12
5. Malik Stewart, Blaine, 11
6. Tanner Cole, Owatonna, 10
7. Tyler Shilson, Centennial, 10
8. Jamin LeDuc, Farmington, 11
9. Calvin Germinaro, Anoka, 10
10. Karl Keeler, Mounds View, 12
132 pounds
1. Jake Allar, Saint Michael-Albertville, 10
2. Adam Hedin, Rosemount, 11
3. Sam Bennyhoff, Mound-Westonka, 12
4. Logan Saltou, Rochester John Marshall, 11
5. Austin Brenner, Saint Cloud Tech, 9
6. Collin LaBrosse, Park, 11
7. Brad Osatiuk, Maple Grove, 12
8. Jarod Julkowski, Coon Rapids, 12
9. Joe Carlson, Blaine, 12
10. Austin Braun, Woodbury, 10
138 pounds
1. Maolu Woiwor, Apple Valley, 12
2. Grant Bolduan, White Bear Lake Area, 12
3. Tyson Leon, Shakopee, 12
4. Matt Rustad, Farmington, 12
5. Ty Johnson, Woodbury, 12
6. Mike Matheson, Centennial, 11
7. Dylan Sogge, Prior Lake, 12
8. Aaron Wilson, Saint Francis, 12
9. Peter Nelson, Saint Cloud Apollo, 10
10. December Htoo, Roseville Area, 12
145 pounds
1. James Pleski, Forest Lake, 12
2. Ben Brancale, Eden Prairie, 12
3. Brock Morgan, Apple Valley, 11
4. Taylor Venz, Farmington, 11
5. Miles Patton, Rochester Mayo, 12
6. Elijah Muedeking, White Bear Lake Area, 12
7. Austin Eichmann, Hastings, 11
8. Alex Coleman, Shakopee, 12
9. Estevan Navarro, Willmar, 12
10. Kenny OíNeil, Prior Lake, 9
152 pounds
1. Carson Brolsma, Osseo, 12
2. Ben Donnelly, Woodbury, 12
3. Colten Carlson, Willmar, 11
4. Dalton Peterson, Lakeville South, 12
5. Jake Anderson, Hastings, 12
6. Kyle Benjamin, Farmington, 12
7. Luke Schmalz, Mound-Westonka, 12
8. Zach Chytka, Apple Valley, 10
9. Preston Flaherty, Anoka, 12
10. Axel Lange, Little Falls, 12
160 pounds
1. Owen Webster, Shakopee, 11
2. Lucas Westrich, Lakeville North, 12
3. Brenden Olevson, Chanhassen, 11
4. Brandon Moen, Owatonna, 10
5. Matt Njos, Anoka, 12
6. Travis Deegan, Willmar, 12
7. Brady Nelson, Rochester Mayo, 12
8. Justin Jenks, Little Falls, 11
9. Kiyanu Baker, Coon Rapids, 12
10. David Kent, Cambridge-Isanti, 12
170 pounds
1. Mark Hall, Apple Valley, 11
2. Stuart Mattison, Hastings, 12
3. Avery Garski, Minnetonka, 12
4. Daniel Vitale, Sartell-Saint Stephen, 12
5. Seth Gardner, Saint Michael-Albertville, 11
6. Eri Gonzalez, Robbinsdale Armstrong, 12
7. Cory Flaata, Park, 12
8. Tyler Graham, Roseville Area, 12
9. Samuel Grove, Moorhead, 10
10. Jebah Doe, Maple Grove, 12
182 pounds
1. Jordan Joseph, Saint Michael-Albertville, 12
2. Garrett Beaman, Henry Sibley, 12
3. Vaughn Johnson, Willmar, 12
4. Zach Rygg, Robbinsdale Armstrong, 12
5. Luke Dodd, Eastview, 12
6. Joseph Grove, Moorhead, 11
7. Alex King, Shakopee, 11
8. Will Suehr, Maple Grove, 12
9. Michael Bothwell, Coon Rapids, 12
10. Brayden Morris, Bloomington Jefferson, 12
195 pounds
1. Bobby Steveson, Apple Valley, 12
2. Tristyn Hanson, Lakeville North, 12
3. Tyler Berdahl, Coon Rapids, 12
4. Janse Anderson, White Bear Lake Area, 12
5. Jordan Lemcke, Rogers, 12
6. Evan Foster, Saint Michael-Albertville, 11
7. Simeon Tschumper, Eden Prairie, 12
8. Mark Vaith, Hastings, 11
9. Augustine Hahn, Willmar, 12
10. Elerson Smith, Minneapolis South, 11
220 pounds
1. Justin Cumberbatch, Alexandria, 12
2. Gable Steveson, Apple Valley, 9
3. Rylee Streifel, Prior Lake, 12
4. Jake Briggs, Saint Michael-Albertville, 12
5. Adam Treptau, Buffalo-West Lutheran, 11
6. Kenny Maclin, Rochester John Marshall, 12
7. Jake Owens, Rogers, 12
8. Jeremy Rodman, Anoka, 11
9. Brody Wilander, Bemidji, 11
10. Matt Hennes, Willmar, 12
285 pounds
1. Alex Hart, Prior Lake, 12
2. Andrew Piehl, Rogers, 11
3. Jon Zeidler, Lakeville South, 12
4. Bobby Schmitz, Elk River, 12
5. Joe Nelson, Centennial, 12
6. Eli Kaercher, Austin/Austin Pacelli, 11
7. Travis Mollen, Osseo, 12
8. Isaac Schmaedeke, Roseville Area, 12
9. Aaron Moore, Minnetonka, 10
10. Jesse Heifort, Anoka, 11

For the team rankings, click here.

BACK TO TOP OF THE PAGE